Bateri Kursu Hakkında

Bateri Kursu

Bateri Kursu : Binlerce yıldır kimi zaman iletişim kimi zaman bir ritüel aracı olarak kullanılan vurmalı çalgıların zirve noktasıdır Bateri (Davul Seti) . Çeşitli şekiller de; ordu bandolarında, etnik orkestralarda ya da klasik müzikte parça parça vurmalı sazlar kullanılsa da, parçaların birleşip bir set haline gelmesi 19. yüzyılı ortalarında yeni kıta Amerika da yeni nesil müziğin şekillenmeye başlamasıyla beraber çeşitli bando ve orkestra üyelerinin deneysel çalışmalarında ortaya çıkmaya başlar. 20. Yüzyılın başlarında Amerika da patlak veren ekonomik kriz (Büyük buhran) sonrası birden çok perküsyoncunun yapması gereken işi bir adamın yapması daha çekici gelir. Gelişen mekanik ekipmanlar ve üretim teknolojileri 3 4 kişiden oluşan bir vurmalı bölümünü 1 kişiye indirgenmesini ve bizim bugün bateri (Davul Seti) adıyla bildiğimiz enstrümanın şekillenmesine sebep olur.

Enstrümanı çalmak eğlencelidir ilgi çeker ama bir o kadar da zordur ve emek ister 3,4 kişilik iş bir kişiye yüklenmiştir çünkü.

Bateri çalmak isteyen bir bireyin ilk başta kendine enstrümanı ne amaçla çalmak istediğini sorması gerekir. Genel çalışma programı bu amaç doğrultusunda şekillenecektir. Bir grup müzisyeni olup konserlere çıkabilir, bir stüdyo müzisyeni olup sadece albüm ,demo vs kayıtlarında çalabilir, günün ve hayatın stresini bir şeylere vurup çıkarmak isteyebilir ya da büyük bir kısmı beyin ve omurilikte düzenlenen denge,el,ayak ve uzuv koordinasyonunu geliştirmek isteyebilir. Günümüzde birçok şirket ve okul takım çalışması bilincini sağlamlaştırmak için ritim atölyelerine katılmaktadır.

Bateri ( davul seti) eğitiminde belirli ritimler çalmaya, stil avcılığı yapmaya başlamadan öncelikle diğer enstrümanlar da olmayan bir zorluğu atlatmak gerekir. Bir baterist (davulcu) enstrümanını baget,fırça,rute gibi çeşitli aracı ekipmanlar kullanarak çalar. Bu yüzden önce bu aracı ekipmanların kullanımı üzerine çalışmalar yapılır.

Müfredat işlenmeye başlanmadan önce yapılması gereken çalışmalar;

-Oturuş ve düzgün duruş anlatımı ,

-Baget tutuşu ve kullanımının anlatımı,

-Kick (Bas Davul) ve Hi-hat pedallarının kullanımının anlatımı,

-Tartım tablosu (nota değerleri) ve sayım şekilleri (İngilizce,Türkçe ve Konnatic)

-Metronom kullanımının anlatımı

-El Egzersizleri (RUDİMENTS) tanıtımı

Müfredat içerisinde ;

-El egzersizi (Rudiments) çalışmaları

-Bilek, Parmak ve Moeller teknikleri kullanarak baget kontrolü,

-Ritim kalıpları (3/4,4/4, 6/8,7/8,9/8,Shuffle vs…) çeşitli hız ve ses seviyelerinde çalımı,

-Stil analizi ve temel stil ritimleri (Swing, Bossa Nova, Bolero, Songo, Samba vs…)

-Atak cümleleri ve ritim içerisinde kullanımı, Deşifre ve Diktesi,

-Atak ya da ritim cümlelerinin farklı orkestrasyonları

-Çalış dinamikleri ,

-Ölçü sayımı ve takibi,

-Playalong, Backingtrack (Davulsuz şarkı) Kullanımı ve şarkı çıkarımı.

Alanında donanımlı, pratik yeterliliğe sahip uzman kadromuz ile ister hobi amaçlı ister akademik amaçlı, disiplin çerçevesinde bizlerle güven içinde bu yolculuğa çıkabilirsiniz.

Hitit Müzik Kursu Hakkında

Hitit Müzik Kursu, Hitit Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet göstermektedir. Kurs bünyesinde Piyano, Gitar, Şan Kursu, Solfej, Bateri Eğitimi, Yan Flüt, Viyolonsel-Çello, Keman, Güzel Sanatlar Liselerine ve Konservatuvara hazırlık eğitimleri verilmektedir.

Hitit Eğitim Kurumları Hakkında

Hitit Eğitim Kurumları, Yaklaşık 35 yıl önce Hitit Dershanesi’ nin eğitim hayatına başlamasıyla tohumlarını attı. 1997 yılında Bilgisayar Ve Yabancı Dil Kursları adı altında eğitim faaliyetlerini yürütmeye başladı. Daha sonraki zamanlarda bünyesine Kişisel Gelişim,Kariyer, Mesleki Eğitim, Resim ve Müzik Kurslarını da katarak genişleme gerçekleştiren Hitit Kursları, 2008 yılı başında Hitit İnsan Kaynakları Grup Şirketi  tarafından satın alınarak, yeni vizyonu ve misyonu ile beraber Hitit Eğitim Kurumları olarak eğitim hayatına devam etmektedir.