Piyano Eğitimi – Piyanoyu Kim İcat Etti? Nasıl Bulundu?

Piyano Eğitimi Bilgi Kütüphanesi

Bartolomeo Cristofori, İlk Piyanonun Yaratıcısı

piyano eğitimi

Piyano, İtalyan Bartolomeo Cristofori (1655-1731) tarafından icat edilmiştir. Cristofori, müzisyenlerin harpsikordun ses seviyesi üzerindeki kontrol eksikliğinden memnun değildi. Bunun üzerine 1700 yılında modern piyanoyu yaratmak için bir çekiçle mekanizmayı değiştirdi. Enstrüman aslında ilk olarak “clavicembalo col piano e forte” (kelimenin tam anlamıyla yumuşak ve yüksek sesler çalabilen bir klavsen) olarak adlandırıldı. Daha sonra bu, şimdiki yaygın adı olan “piyano” olarak kısaltıldı.

Piyanonun Atası bir Monokord Enstrümanıydı. Enstrümanlar, sesleri nasıl ürettiklerine bağlı olarak üç kategoriye ayrılabilir. Bu kategoriler telli çalgılar, nefesli çalgılar ve vurmalı çalgılardır. Piyanonun soyunun geçmişi klavikord, harpsikord ve dulcimer gibi çeşitli enstrümanlar aracılığıyla gözlemlenebilir. Ancak, daha da geriye doğru bakılırsa, piyanonun monokordun soyundan geldiği anlaşılmaktadır. Başka bir deyişle, soyuna bağlı olarak piyano bir yaylı çalgı olarak sınıflandırılabilir.

Bartolomeo Cristofori Kimdir?

Bartolomeo Cristofori: Tam adı Bartolomeo di Francesco Cristofori’dir. 4 Mayıs 1655 tarihinde Venedik Cumhuriyeti yani İtalya’da Padua’da doğmuştur. 27 Ocak 1732 tarihinde yine İtalya’nın Floransa kentinde hayata gözlerini yummuştur. Genellikle piyanonun icadıyla anılan ve mucidi olarak bilinen Cristofori, aynı zamanda; İtalyan klavsen yapımcısı, time gravicembalo col piano e forte veya “yumuşak ve yüksek sesle çalan klavsen” ünvanlarına sahiptir.

Piyano Eğitimi Bilgi Kütüphanesi

Piyano Eğitimi bilgi kütüphanemizde her zaman bu tip bilgilendirici yazıları sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Yüz yüze yada Online Piyano Eğitimi almak ister misiniz? O zaman lütfen tıklayın : Piyano Kursu Ankara